Witamina K

Witamina K w organizmie człowieka jest potrzebna w tworzeniu czynników krzepnięcia krwi. Ponadto ułatwia wiązanie wapnia z tkanką kostną, co przeciwdziała osteoporozie. Wykazano również, że ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Czyli jak wszystkie witaminy jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Raczej nie jesteśmy narażeni jako społeczeństwo na niedobór witaminy K . Zwłaszcza że jest jej pełno w różnorodnych produktach spożywczych. Co powinienem więc jeść? Znów - warto lubić warzywa. Naszymi sojusznikami w walce z niedoborem witaminy K są zielone warzywa liściaste (np. kapusta, szpinak, sałata, kalafior), rośliny strączkowe, pomidory i truskawki.

Witamina K2 występuje głównie w fermentowanych produktach spożywczych. Najbogatszym źródłem tej witaminy są przefermentowane ziarna soi (natto), sery dojrzewające- wysokogatunkowe, gęsia wątroba. Mniejsze ilości tej witaminy występują w: maśle 82% tłuszczu, jajach, naturalnie kiszonej kapuście, burakach i ogórkach - niepasteryzowanych, niedokwaszanych, własnej roboty zsiadłym mleku.